Pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na sytuację finansową wielu polskich przedsiębiorców i pracowników. Cały czas trwają intensywne prace nad tzw. „tarczą antykryzysową”, która ma pomóc im w utrzymaniu się na rynku pracy. Pakiet ustaw być może wejdzie w życie już od 1 kwietnia. Tymczasem przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki pandemii i chcą zabezpieczyć swoją płynność finansową mogą już składać wnioski do ZUS o 3-miesięczne odroczenie terminu płacenia składek.
Jak można skorzystać z tej ulgi? Jaki wniosek wypełnić i skąd go pobrać?
Jeżeli z powodu epidemii koronawirusa przedsiębiorca ma problemy, by zapłacić bieżące składki dla ZUS, może skorzystać z uproszczonych form pomocy, takich jak:
– odroczenie o 3 miesiące terminu płatności składek za okres od lutego do kwietnia 2020 roku
lub
– zawieszenie na 3 miesiące realizacji umowy zawartej z ZUS, w której termin płatności rat bądź składek wyznaczono w okresie od marca do maja 2020 roku, i tym samym wydłużenie o 3 miesiące terminu realizacji zawartej umowy.
Do tej pory, by skorzystać z możliwości odroczenia składki, przedsiębiorca musiał wypełnić wielostronicowy, skomplikowany formularz i podać w nim bardzo szczegółowe dane, np. o przychodach z ostatnich trzech lat, dane dotyczące stanu prywatnego majątku czy wysokości długu.
Po jednoznacznym stanowisku Komisji Europejskiej oraz opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że ulgi udzielane na podstawie specjalnej ustawy osłonowej dla przedsiębiorców nie będą stanowiły pomocy publicznej, ZUS opracował uproszczony wniosek, ograniczony do jednej strony.
Uproszczony wniosek jest przeznaczony dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od sposobu prowadzenia przez nich księgowości, mogą więc skorzystać z niego zarówno ci, którzy prowadzą księgowość pełną, jak i uproszczoną. Odpowiedni formularz można znaleźć na stronie internetowej ZUS.
W uproszczonym wniosku wystarczy podać podstawowe dane, jak imię i nazwisko, NIP, REGON lub PESEL. Należy krótko wyjaśnić, w jaki sposób pandemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową firmy i brak możliwości opłacenia w terminie należności.
W formularzu trzeba też zaznaczyć, o co wnioskujemy: o odroczenie terminu płatności składek, o zawieszenie układu ratalnego, czy o zawieszenie spłaty w ramach już zawartej umowy o odroczenie.
Wypełniony i podpisany uproszczony wniosek można przesłać elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), można też złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS lub wysłać tradycyjną pocztą.
Jeżeli ZUS pozytywnie rozpatrzy wniosek, wyśle do przedsiębiorcy umowę na wskazany przez niego adres e-mail lub pocztą, jeżeli przedsiębiorca nie wskaże adresu mailowego.
Po otrzymaniu umowy należy ją sprawdzić, podpisać i przekazać do ZUS. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne można wysłać jej skan lub zdjęcie na adres mailowy odpowiedniego oddziału ZUS, a oryginał dostarczyć najpóźniej w ciągu 14 dni liczonych od dnia zakończenia stanu epidemicznego. Jeśli ZUS nie otrzyma go w tym terminie w formie papierowej, uzna, że umowa nie została zawarta. To spowoduje naliczenie odsetek od należności objętych umową.
Jeżeli w ciągu 3 miesięcy sytuacja finansowa przedsiębiorcy nie ulegnie poprawie, będzie on mógł wystąpić z wnioskiem o renegocjację zawartej umowy.
Na koniec warto dodać, że w dyskusji dotyczącej wspomnianej na początku „tarczy antykryzysowej” pojawia się propozycja nie odroczenia, ale całkowitego umorzenia płatności składek na ZUS przez trzy miesiące. Zwolnieni z płacenia składek ZUS mieliby zostać samozatrudnieni oraz mikroprzedsiębiorcy, których przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego 2020 roku. Czy zapis taki znajdzie się w ustawie przekonamy się zapewne za kilka dni. O konkretnych rozwiązaniach, które wprowadzi „tarcza antykryzysowa” napiszemy na naszym blogu.
Usługi księgowe
BRGS Biuro Rachunkowe Grzegorz Sasin
Warszawa (Praga)