Z początkiem 2019 roku wejdzie w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). W swoim założeniu ma to być powszechny, dobrowolny i długoterminowy system oszczędzania, który zwiększy wysokość naszej przyszłej emerytury.
Jak dokładnie będą działały Pracownicze Plany Kapitałowe? Czy obejmą wszystkich pracowników? Skąd będą pochodziły składki? Kiedy będziemy mogli wypłacić zgromadzone pieniądze? O tym dziś piszemy.
Zgodnie z ustawą pracodawca ma obowiązek wprowadzić program Pracowniczych Planów Kapitałowych dla wszystkich swoich pracowników zatrudnionych przez min. 3 miesiące i płacących składki na ZUS, niezależnie od formy zatrudnienia (umowa o pracę, zlecenie).
Osoby od 19 do 55 roku życia będą zapisywane automatycznie do programu PPK, ale mogą się z niego wypisać poprzez złożenie swojemu pracodawcy stosownego oświadczenia. Co 4 lata takie oświadczenie będą musieli ponawiać.
Osoby między 55 a 69 rokiem życia nie będą zapisywane automatycznie do programu PPK, mogą do niego przystąpić wyłącznie na swój wniosek.
Osoby powyżej 70 roku życia nie będą miały możliwości zapisania się do programu PPK.
Pracownicze Plany Kapitałowe nie obejmą:
Przepisy ustawy nie obowiązują też tych firm, które w dniu 1 lipca 2019 r. będą prowadziły Pracowniczy Program Emerytalny oraz odprowadzały składki podstawowe w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia dla co najmniej 25% osób zatrudnionych.
Składki do programu PPK będą zobowiązani odprowadzać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy.
Podstawowa wysokość składki będzie wynosiła 3,5% miesięcznej pensji brutto i będzie rozłożona na pracodawcę i pracownika:
Składkę podstawową będzie można zwiększyć i odprowadzać dodatkowe składki dobrowolne. Wówczas:
Maksymalna wartość miesięcznych składek do PPK może więc wynieść łącznie 8% miesięcznej pensji brutto.
Są jeszcze dodatkowe bonusy. Każdemu pracownikowi oszczędzającemu w PPK zostanie sfinansowana z Funduszu Pracy tzw. wpłata powitalna w wysokości 250 zł oraz co roku dopłata w wysokości 240 zł. Ta druga kwota z biegiem czasu może być waloryzowana.
Pieniądze ze składek wpłacanych przez pracodawcę i pracownika będą zarządzane przez wybraną instytucję finansową. Może to być np. fundusz inwestycyjny, fundusz emerytalny lub zakład ubezpieczeń. Wyboru instytucji dokona pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową lub, jeśli takiej nie ma, reprezentacją osób zatrudnionych.
Jeśli pracownik zmieni pracę, nowy pracodawca powinien złożyć w jego imieniu wniosek o transfer zgromadzonych środków do instytucji finansowej, z którą on ma umowę.
Jeśli pracownik zatrudniony jest u kilku pracodawców może posiadać konta w więcej niż jednym funduszu.
Środki zgromadzone w ramach PPK nie będą podlegały egzekucji sądowej i administracyjnej, z wyjątkiem roszczeń alimentacyjnych. W przypadku śmierci pracownika będą podlegały dziedziczeniu.
Po osiągnięciu przez pracownika 60 roku życia – ten sam wiek dotyczy kobiet i mężczyzn – zgromadzone przez niego środki będą mogły być wypłacone:
W określonych sytuacjach pieniądze będą mogły być wypłacone wcześniej:
Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku ale Pracownicze Plany Kapitałowe będą wprowadzane stopniowo. Termin ich utworzenia u danego przedsiębiorcy będzie zależał od liczby pracowników, których zatrudnia i będzie obowiązkowy:
Usługi księgowe
BRGS Biuro Rachunkowe Grzegorz Sasin
Warszawa (Praga)