Prowadząc działalność gospodarczą musimy liczyć się z możliwością kontroli swojej firmy przez upoważnione do tego organy państwa. Aby lepiej przygotować się do takich kontroli warto poznać ogólne zasady ich przeprowadzania.
Zależnie od profilu działalności naszej firmy możemy spodziewać się m.in. kontrolerów z Urzędu Skarbowego, Państwowej Inspekcji Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Inspekcji Handlowej, Inspekcji Ochrony Środowiska czy Inspekcji Sanitarnej.
Prawo do kontroli posiadają także organy wydające koncesję na prowadzenie określonego rodzaju działalności gospodarczej. Sprawdzą, czy nasza działalność jest zgodna z otrzymaną koncesją i czy przestrzegamy warunków jej wykonywania.
Przed rozpoczęciem kontroli upoważniony do tego organ powinien dostarczyć nam zawiadomienie o zamiarze wszczęcia działań. Zawiera ono:
Kontrolę rozpoczyna się nie wcześniej niż 7 dni od doręczenia zawiadomienia i nie później niż przed upływem 30 dni. Przedsiębiorca ma więc czas by przygotować i zgromadzić w jednym miejscu potrzebną firmową dokumentację i księgi finansowe.
W pewnych szczególnych przypadkach wcześniejsze zawiadomienie nie jest dostarczane i kontrola przeprowadzona jest bez uprzedzenia. Może się tak stać, gdy:
Przed rozpoczęciem kontroli urzędnicy muszą okazać legitymację służbową ze zdjęciem i upoważnienie, z którym powinniśmy się zapoznać. Zawiera ono:
Kontrola może zostać przeprowadzona w siedzibie firmy, w miejscu, gdzie przechowywana jest jej dokumentacja oraz w miejscach związanych z prowadzoną działalnością. Kontrola nie może utrudniać pracy przedsiębiorcy i z reguły jest prowadzona w godzinach pracy danej firmy. Czynności kontrolnych dokonuje się w obecności kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej na piśmie.
Czas trwania kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym jest ściśle określony i zależy od dwóch czynników. Pierwszym jest ilość zatrudnionych pracowników. Drugim – roczny obrót netto lub suma aktywów.
W zależności od tych parametrów czas ten nie może przekraczać:
Jeżeli przedsiębiorca uważa, że kontrola w jego firmie przedłuża się, ma prawo złożyć skargę na przeciągające się postępowanie.
Po przeprowadzonej kontroli organ kontrolujący dokonuje wpisów w książce kontroli, którą każdy przedsiębiorca jest zobowiązany prowadzić. Najlepiej skorzystać z gotowych książek kontroli dostępnych na rynku. Dopuszczone jest również prowadzenie książki kontroli w formie elektronicznej. Książka dokumentuje wszystkie kontrole przeprowadzone w naszej firmie, zawiera zalecenia pokontrolne i informuje o ich wykonaniu bądź uchyleniu.
Usługi księgowe
BRGS Biuro Rachunkowe Grzegorz Sasin
Warszawa (Praga)